Vikarbooking.com ApS
Vikarbooking.com er en gennemsigtig og fleksibel vikarløsning, der gør det nemt for virksomheder at finde kvalificerede medarbejdere – uden de høje omkostninger fra traditionelle vikarbureauer, som typisk tager 25% i provision.
Vi arbejder med et fast gebyr uden binding, hvilket betyder, at virksomheder frit kan ansætte vikarer i faste stillinger uden ekstra omkostninger. Vikarer får dermed bedre chancer for at lande et fast job, mens virksomheder får adgang til en mere omkostningseffektiv rekrutteringsløsning.
Jeg søger investering til markedsføring samt udvikling af et administrationsmodul, der skal fungere som et strategisk værktøj.
Administrationsmodulet vil sikre, at Vikarbooking.com kan tilpasses forskellige kommuners behov, da typen af vikarer og virksomheder varierer fra område til område. Dette vil gøre det muligt at målrette løsningen mere præcist og optimere matchet mellem virksomheder og vikarer.
Markedsføringen skal øge kendskabet til Vikarbooking.com og sikre en stærk tilstedeværelse blandt både virksomheder og vikarer, så platformen kan vokse hurtigt og effektivt.
Eftersom ingen af de etablerede vikarbureauer har fokus på den digitale løsning og fortsat fastholder en provisionsmodel på 25%, er der ifølge de a-kasser, jeg har haft møde med, et stort og uudnyttet marked.
Vikarbooking.com adskiller sig ved at være en gennemsigtig, onlinebaseret platform med et fast gebyr uden binding, hvilket gør det mere attraktivt for både virksomheder og vikarer. Dette giver en markant konkurrencefordel og åbner op for et stort vækstpotentiale i branchen.
Al min tid, samt min erfaring som vikar igennem 12 år.
https://youtu.be/PNQGwu789Pc?si=HelM6nxJ0oKQW_9o
Den seneste uge er der indgået aftaler med Jobcentret i Esbjerg, 3F, HK, Dansk Metal, Det Faglige Hus og Vindmøllen (et tilbud for unge). Aftalen indebærer, at personer, der tilmelder sig jobcentret eller bliver ledige, bliver informeret om Vikarbooking.com. Derudover er jeg i dialog med flere a-kasser, men hvor det skal godkendes fra højere sted.
Samtidig er vi i gang med at færdiggøre bookingsystemet, så virksomheder snart kan booke vikarer online.
Teamet består af en programmør, en freelancer og jeg selv.
Med hensyn til omsætning, så kan det hurtigt stikke af.
Er i følgende branche(r):
Vikarbooking.com ApS
Den gode ide Idéen til Susans startup opstod under rejser, hvor hun ofte manglede en hurtig måde at finde behandlingstider på uden at skulle oprette prof... læs mere
Ali har i mange år været ansat hos flere store ejendomsmæglerkæder i Danmark. I dag er han stadig ejendomsmægler, men han arbejder ikke længere for andre... læs mere
1. Startups i vækstfasen Equity funding er ideelt for startups, der befinder sig i en vækstfase, hvor de har brug for betydelig kapital for at ska... læs mere
Hvad betyder equity crowdfunding? Equity crowdfunding er i Danmark også kendt som andelscrowdfunding eller aktiecrowdfunding. Her kan flere investorer ... læs mere
Hvad betyder crowdfunding? Når en virksomhed eller en startup modtager en investering, tænker de fleste på angel investorer (velhavende personer) eller v... læs mere
Det er et kæmpe marked Omkring 47 millioner kvinder lider af stress inkontinens i EU og USA. Og tilstanden er traditionelt blevet håndteret med bind eller... læs mere
Har du allerede en konto Log ind